Skip to content

55 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block5425
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,588
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
25%
Improvement Value:$141,300
75%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+0.2%
2024$6,334-0.4%
2023$6,361+1.8%
2022$6,245+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 13970, Page 59707

Property Sale

Sale
$190,140
DeedBook 7851, Page 96698

Property Built

Built

Year Built: 2004