Skip to content

405 Starfish LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015
Other Exempt

Last Sale Price
$329,990
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block5431
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
15%
Improvement Value:$288,300
85%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,401+1.8%
2022$11,194+2.8%
2021$10,889+2.2%
2020$10,655+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$329,990

To:

Sq Ft3,080DeedBook 14150, Page 65153

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14044, Page 18522Recorded3/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44327

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534