Skip to content

52 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 29, 2024

Property Information

Block5431
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,164
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
14%
Improvement Value:$301,000
86%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+0.2%
2024$11,597-0.4%
2023$11,646+1.8%
2022$11,435+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$585,000

To:

DeedBook 15624, Page 31569

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,164DeedBook 15192, Page 12613Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$340,545

To:

DeedBook 13511, Page 68901

Property Sale

Sale
$75,250

To:

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44326

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534