Skip to content

56 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block5431
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
17%
Improvement Value:$244,800
83%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+0.2%
2024$9,877-0.4%
2023$9,918+1.8%
2022$9,738+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$318,000

To:

DeedBook 14818, Page 34664

Property Sale

Sale
$300,619

To:

DeedBook 13366, Page 68876

Property Sale

Sale
$76,750

To:

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44326

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7663, Page 10534