Skip to content

241 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block5433
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
16%
Improvement Value:$256,300
84%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,253+0.2%
2024$10,235-0.4%
2023$10,278+1.8%
2022$10,091+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,760

To:

DeedBook 13372, Page 72145

Property Sale

Sale
$76,750

To:

DeedBook 13338, Page 55299

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7663, Page 10534