Skip to content

205 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block5433
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,978
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
16%
Improvement Value:$263,300
84%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+0.2%
2024$10,496-0.4%
2023$10,540+1.8%
2022$10,349+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft2,978DeedBook 13356, Page 64461

Property Sale

Sale
$353,035
DeedBook 12944, Page 8301

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12914, Page 83456

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534