Skip to content

51 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$272,510
Last Sale Date
Aug 23, 2012

Property Information

Block5433
Lot38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$214,700
81%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+0.2%
2024$8,862-0.4%
2023$8,899+1.8%
2022$8,738+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,510

To:

Sq Ft2,152DeedBook 13483, Page 55607

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534