Skip to content

33 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$333,140
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block5433
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
16%
Improvement Value:$263,600
84%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+0.2%
2024$10,506-0.4%
2023$10,550+1.8%
2022$10,359+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$333,140

To:

Sq Ft2,752DeedBook 13107, Page 7724

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 13074, Page 78526

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534