Skip to content

101 Offshore RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block5434
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,437
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
19%
Improvement Value:$220,400
81%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+0.2%
2024$9,073-0.4%
2023$9,111+1.8%
2022$8,946+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 13506, Page 66476

Property Sale

Sale
$295,772
DeedBook 12463, Page 6429

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534