Skip to content

117 Offshore RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block5434
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,241
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
16%
Improvement Value:$260,700
84%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+0.2%
2024$10,416-0.4%
2023$10,459+1.8%
2022$10,269+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft3,241DeedBook 14337, Page 62406

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13443, Page 36236

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 12898, Page 74237

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534