Skip to content

113 Offshore RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 13, 2008

Property Information

Block5434
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$236,100
83%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596+0.2%
2024$9,579-0.4%
2023$9,619+1.8%
2022$9,444+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 12880, Page 63246

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534