Skip to content

212 Central AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block5509
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22C

Building Details

Building Class16
Description1.5SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
22%
Improvement Value:$158,400
78%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+0.2%
2024$6,800-0.4%
2023$6,828+1.8%
2022$6,704+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 7510, Page 76764

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5607, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1965