Skip to content

219 Sherwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5603
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23K

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,273
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
49%
Improvement Value:$78,700
51%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,898+0.2%
2024$4,889-0.4%
2023$4,911+1.9%
2022$4,817+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972