Skip to content

1251 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block5606
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,273
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
48%
Improvement Value:$79,400
52%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,165+0.2%
2024$5,156-0.4%
2023$5,177+1.8%
2022$5,084+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 15058, Page 45585

Property Built

Built

Year Built: 1973