Skip to content

30 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block5606
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
35%
Improvement Value:$94,600
65%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+0.2%
2024$4,905-0.4%
2023$4,925+1.3%
2022$4,862+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

DeedBook 14606, Page 25130

Property Sale

Sale
$148,000

To:

DeedBook 7217, Page 46903

Property Sale

Sale
$136,000

To:

DeedBook 6993, Page 2004

Property Sale

Sale
$115,750

To:

DeedBook 5738, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 5482, Page 39