Skip to content

126 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Date
Aug 26, 1983

Property Information

Block5606
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23D

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,273
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
39%
Improvement Value:$117,600
61%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+0.2%
2024$6,192-0.4%
2023$6,218+1.9%
2022$6,101+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972