Skip to content

114 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block5606
Lot42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,900
40%
Improvement Value:$112,300
60%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+0.2%
2024$6,267-0.4%
2023$6,294+1.8%
2022$6,179+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970