Skip to content

41 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block5610
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
21%
Improvement Value:$164,000
79%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+0.2%
2024$6,950-0.4%
2023$6,980+1.8%
2022$6,853+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 6252, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1997