Skip to content

29 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block5610
Lot33
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
18%
Improvement Value:$190,900
82%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+0.2%
2024$7,841-0.4%
2023$7,874+1.8%
2022$7,731+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 6017, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1996