Skip to content

75 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block5610
Lot42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
15%
Improvement Value:$149,200
85%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859+0.2%
2024$5,849-0.4%
2023$5,873+1.8%
2022$5,767+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 15478, Page 37043

Property Sale

Sale
$114,025
DeedBook 6236, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1997