Skip to content

39 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block5610
Lot59
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
18%
Improvement Value:$111,000
82%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+0.2%
2024$4,537-0.4%
2023$4,556+1.8%
2022$4,473+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 15793, Page 33839

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft1,120DeedBook 15304, Page 48317Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 15304, Page 48317

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 2004, Page 6612

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Property Sale

Sale
$86,150

To:

DeedBook 5809, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1995