Skip to content

37 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$187,750
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block5610
Lot60
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
15%
Improvement Value:$141,100
85%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+0.2%
2024$5,584-0.4%
2023$5,608+1.8%
2022$5,506+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,750

To:

DeedBook 14872, Page 52613

Property Sale

Sale
$218,700

To:

DeedBook 13079, Page 81730

Property Sale

Sale
$116,400

To:

DeedBook 5932, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995