Skip to content

44 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block5611
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
15%
Improvement Value:$141,300
85%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+0.2%
2024$5,564-0.4%
2023$5,588+1.8%
2022$5,486+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 13609, Page 36643

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 13331, Page 51329

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 7156, Page 19313

Property Sale

Sale
$106,530
DeedBook 6024, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1996