Skip to content

105 Grange Cross LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block5612
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
22%
Improvement Value:$152,300
78%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,560+15.4%
2024$5,685-0.4%
2023$5,709+1.8%
2022$5,605+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

DeedBook 15089, Page 55464

Property Sale

Sale
$141,500

To:

DeedBook 5993, Page 231

Property Sale

Sale
$136,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1995