Skip to content

3506 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block5614
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
28%
Improvement Value:$119,100
72%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+0.2%
2024$5,558-0.4%
2023$5,581+1.8%
2022$5,480+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5495, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940