Skip to content

5 Brian AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1962

Last Sale Price
$160,900
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block5614
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
32%
Improvement Value:$93,900
68%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,632+0.2%
2024$4,624-0.4%
2023$4,643+1.8%
2022$4,559+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,900

To:

DeedBook 14673, Page 49026

Property Built

Built

Year Built: 1962