Skip to content

15 Front StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1961

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 25, 2005

Property Information

Block5614
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
34%
Improvement Value:$88,900
66%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,508+0.2%
2024$4,500-0.4%
2023$4,519+1.8%
2022$4,437+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 12344, Page 52069

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 12073, Page 71610

Property Built

Built

Year Built: 1961