Skip to content

579 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1952

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 18, 1998

Property Information

Block5701
Lot113
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,148
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
40%
Improvement Value:$88,600
60%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+0.2%
2024$4,955-0.4%
2023$4,976+1.8%
2022$4,885+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6326, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1952