Skip to content

118 Rochelle LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 28, 1996

Property Information

Block5701
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,805
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
30%
Improvement Value:$146,600
70%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023+0.2%
2024$7,011-0.4%
2023$7,040+1.8%
2022$6,912+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,805DeedBook 5944, Page 55

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5368, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1992