Skip to content

1325 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block5701
Lot64
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,806
Acreage2.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
21%
Improvement Value:$218,000
79%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+0.2%
2024$9,271-0.4%
2023$9,309+1.8%
2022$9,140+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13683, Page 71139

Property Built

Built

Year Built: 1978