Skip to content

19 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5703
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG
Sq Footage1,930
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
24%
Improvement Value:$148,700
76%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,300+0.2%
2024$6,289-0.4%
2023$6,316+1.9%
2022$6,197+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968