Skip to content

6 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5601
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,930
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
38%
Improvement Value:$120,500
62%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,539-0.4%
2023$6,566+1.8%
2022$6,447+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971