Skip to content

618 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block5803
Lot72
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
29%
Improvement Value:$127,000
71%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+0.2%
2024$6,013-0.4%
2023$6,038+1.8%
2022$5,929+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 12749, Page 10493

Property Built

Built

Year Built: 1974