Skip to content

3 Wexford LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block5805
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,032
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
20%
Improvement Value:$238,800
80%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+0.2%
2024$10,034-0.4%
2023$10,076+567.9%
2022$1,509+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,032DeedBook 15643, Page 37635Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 15056, Page 44758Recorded7/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$2,262,000

To: