Skip to content

200 Tallowwood RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block5807
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,887
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
21%
Improvement Value:$233,500
79%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,867+0.2%
2024$9,850-0.4%
2023$9,891+1.8%
2022$9,712+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 13359, Page 65877

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13039, Page 59694

Property Sale

Sale
$356,875
DeedBook 12868, Page 55917

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 7769, Page 64043

Property Sale

Sale
$235,870
DeedBook 7354, Page 8723

Property Built

Built

Year Built: 2002