Skip to content

208 Tallowwood RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block5807
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
20%
Improvement Value:$238,500
80%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,022+0.2%
2024$10,004+13.2%
2023$8,835+1.8%
2022$8,675+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 7648, Page 2581

Property Sale

Sale
$219,685
DeedBook 7614, Page 34762

Property Built

Built

Year Built: 2003