Skip to content

123 Belmont DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block5811
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,207
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
17%
Improvement Value:$286,300
83%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+0.2%
2024$11,551+17.1%
2023$9,867+1.8%
2022$9,688+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 15036, Page 38840

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 13014, Page 46380

Property Sale

Sale
$348,644

To:

DeedBook 11988, Page 35771

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$141,995

To:

DeedBook 7563, Page 5680