Skip to content

30 Emerald DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block5815
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,294
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
22%
Improvement Value:$228,600
78%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+0.2%
2024$9,796-0.4%
2023$9,837+1.8%
2022$9,659+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft3,294DeedBook 13754, Page 28292

Property Sale

Sale
$247,699
DeedBook 7545, Page 96097

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,152,000
DeedBook 7248, Page 60060