Skip to content

12 Diamond DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$2,476,600
Last Sale Date
Mar 21, 2002

Property Information

Block5817
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
26%
Improvement Value:$190,100
74%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+0.2%
2024$8,547-0.4%
2023$8,583+1.8%
2022$8,427+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,476,600

To:

Sq Ft2,094DeedBook 7170, Page 25911

Property Built

Built

Year Built: 1995