Skip to content

21 Emerald DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$229,582
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block5817
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,668
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
24%
Improvement Value:$202,600
76%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942+0.2%
2024$8,926-0.4%
2023$8,963+1.8%
2022$8,800+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,582

To:

Sq Ft2,668DeedBook 7534, Page 90525

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,152,000
DeedBook 7248, Page 60060