Skip to content

27 Diamond DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
May 17, 1990

Property Information

Block5926
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,440
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
23%
Improvement Value:$218,300
77%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+0.2%
2024$9,492-0.4%
2023$9,531+1.8%
2022$9,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 5082, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1990