Skip to content

23 Diamond DrivePleasantville, NJ 08232

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block5926
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,666
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
21%
Improvement Value:$241,200
79%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,277+0.2%
2024$10,258-0.4%
2023$10,301+1.8%
2022$10,114+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5138, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1989