Skip to content

19 Diamond DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block5926
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,584
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
27%
Improvement Value:$176,300
73%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+0.2%
2024$8,085-0.4%
2023$8,119+1.8%
2022$7,972+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5682, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1994