Skip to content

112 Leap StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
May 15, 1996

Property Information

Block5947
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
26%
Improvement Value:$147,600
74%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,728+0.2%
2024$6,716-0.4%
2023$6,744+1.8%
2022$6,622+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500

To:

Sq Ft2,186DeedBook 5966, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1968