Skip to content

204 Waterford RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block5950
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
23%
Improvement Value:$185,600
77%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+0.2%
2024$8,035-0.4%
2023$8,069+1.8%
2022$7,922+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$351,789

To:

DeedBook 12636, Page 57163

Property Sale

Sale
$856,921

To:

DeedBook 12269, Page 17544

Property Built

Built

Year Built: 2006