Skip to content

303 Yarmouth RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block5950
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,968
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
19%
Improvement Value:$239,900
81%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+0.2%
2024$9,920-0.4%
2023$9,962+1.8%
2022$9,781+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,968DeedBook 12709, Page 91114

Property Sale

Sale
$461,010
DeedBook 12285, Page 24973

Property Built

Built

Year Built: 2006