Skip to content

102 Rockport DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$373,500
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block5950
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
18%
Improvement Value:$252,000
82%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+0.2%
2024$10,245-0.4%
2023$10,288+29.9%
2022$7,922+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$373,500

To:

DeedBook 14972, Page 18143

Property Sale

Sale
$359,994

To:

DeedBook 12421, Page 87188

Property Sale

Sale
$856,921

To:

Property Built

Built

Year Built: 2006