Skip to content

17 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$312,465
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block5953
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,924
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
27%
Improvement Value:$162,700
73%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+0.2%
2024$7,463-0.4%
2023$7,494+1.8%
2022$7,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$312,465

To:

Sq Ft1,924DeedBook 12754, Page 13008

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 12695, Page 84958

Property Built

Built

Year Built: 2007