Skip to content

229 Granville CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2013

Property Information

Block6004
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,178
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
21%
Improvement Value:$266,100
79%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+0.2%
2024$11,026-0.4%
2023$11,073+1.9%
2022$10,868+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,415
DeedBook 7856, Page 98466

Property Built

Built

Year Built: 2004