Skip to content

208 Spray AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block6101
Lot54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
45%
Improvement Value:$72,100
55%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+0.2%
2024$4,416-0.4%
2023$4,434+1.8%
2022$4,354+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

DeedBook 14775, Page 20475

Property Sale

Sale
$189,900

To:

DeedBook 12072, Page 71487

Property Sale

Sale
$91,900

To:

DeedBook 5851, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1970